2024.05.04 godz. 15:16 Warszawa, Mazowieckie

Odwoływanie darowizny dla członka rodziny, Przedmiotem darowizny jest działka ROD z domkiem.

Wyjaśnienie sytuacji

Emeryt, przepisał w 2022 na siostrzeńca działke ROD z własnoręcznie wybudowanym domkiem, (obecna wartość 100 tys.). W budowe włożył 50tys. Siostrzeniec zobowiązał się do płacenia opłat do zarządu ROD i pomocy na działce i przy zakupach. Emeryt ustalił z obdarowanym że bedzie korzystał z działki do śmierci. Od momentu przepisania Działki siostrzeniec zaprzestał jakiejkolwiek pomocy oprócz opłacania opłat do zarządu czyli od 2022 bylo to 1200zl. Stan zdrowotny darczyncy się pogorszył przez co wzrosły wydatki i długi i darczyńca chcialby cofnac darowizne i sprzedac działkę. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2024 19:40

Darowiznę można odwołać, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności - art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego. Sprzedać działki nie może, bo nie jest jego własnością. Zgodnie z art. 7 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, są one zakładane na gruntach Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i stowarzyszeń ogrodowych. Działkowcy mają jedynie prawo do działki, które na podstawie art. 27 ust. 1 ustanawia się w umowie dzierżawy działkowej. Na podstawie art. 41 ust. 1 można jedynie przenieść prawo do działki. Z wyrazami szacunku

Zmodyfikowano dnia: 05 Maj 2024 20:52
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)